Si për të identifikuar morrat therrizat dhe çfarë të bëni për ta

 

Morrat janë një e keqe dreaded, dhe për arsye të mirë. Morr është një parazit që infests kokës njerëzor, riprodhuar shpejt dhe pastaj të përpiqet për të përhapur me njerëz të tjerë. Morra pije gjak përmes kokës, e cila shkakton kruarje.

Vrasin morrat dhe eliminuar një problem flokëve si një koncept mjekësore me një të ngushtë deri të një insekti morr në një objektiv crosshairs me një infektimi të thërija parazitare ose vezë vizim si një simbol për zgjidhje ndaj infeksionit dhe trajtimit.Ndërsa morrat nuk përhapen sëmundje, ata e bëjnë përhapën, shfrytëzuar veshje, shtresat e mbulesat, kapele, ose kontakti të thjeshtë fizike për të lëvizur nga një lëkurë e kokës në tjetrën. Ndërsa morrat mund të jetë i bezdisshëm për të zhdukur, ka mënyra për të eliminuar këtë dëmtuesve.

Për të identifikuar një infektimi morrat, ju do të duhet të shohim me shumë kujdes në krye. Morrat janë të vogël, afërsisht madhësinë e farës susam, me gjashtë këmbë. Lice ndryshojnë në ngjyra, dhe shpesh duket të përputhen me ngjyrën e flokëve që janë infesting, duke i bërë ato të vështira për vendin.

Vezët, quajtur thërija morrave, janë ovale shumë të vogla bashkangjitur në bazën e fillesa e flokëve. Kur kontrolluar për morrat, ajo është e lehtë për të kontrolluar në zonat ku flokët e bëhet më e hollë: ku tepër i hollë përfundon në pjesën e prapme të qafës, dhe prapa veshëve. Morrat në këto zona do të kanë lënë mbulesën e flokëve trashë, duke i bërë ata të lehtë për të marr.

Ndërsa ajo është joshëse për të besuar se kjo është e mundur vetëm për të kapur morrat si rezultat i kushteve johigjienike, kjo nuk është çështja. Morrat nuk kanë preferencë në mes të flokëve të pastër dhe të pista, dhe pasi që shumica përhapjen e morrave vjen nga koka deri te kontakti kokë, një shtëpi të pastruar dobët ka pak për të ndaluar përhapjen e tyre.

 

Morrat mund të godasë të gjithë ata që merr shumë të afërt me dikë që ka morra, dhe nga atje mund të vazhdojë përhapjen. E vetmja mënyrë për të mbrojtur veten nga morrat është të merren me ta sa më shpejt që të jetë e mundur, pas konstatimit të infektimi, para se ata kanë një shans për të përhapur.

Nëse ju gjeni morra ose morrat therrizat dikë në familjen tuaj, gjëja e parë që bëni është për të kontrolluar të gjithë të tjerët. Shikoni në afërsi të qafës dhe veshët për shenjat e dëmtuesve, dhe recheck shpesh derisa kërcënimi është trajtuar me. Supermarkete zakonisht kanë shampo anti-morrat në shitje; blej një shishe dhe kanë të gjithë të prekur ndiqni udhëzimet në shishe. Kjo zakonisht përfshin lënë të ulen në flokët për një kohë dhe pastaj shpëlarje, aplikuar çdo ditë për disa ditë.

ndërkohë, fillojnë larja ndonjë sendi që mund të ketë kap morrat; shtresat e mbulesat, veshje, pillows, jastekë, etj. Morrat vetëm mund të jetojë pa ushqim (larg nga një kokës njerëzore) për 24 orë, kështu që pas atë pikë, gjitha pëlhurë do të jetë e sigurt. Është shumë e rëndësishme gjatë trajtimit të izolojë morrat dhe të mos lejojë që ata të përhapet më shumë para se ata janë trajtuar me, ose mund të ketë përsëritur infestations.

Morrat janë një e keqe bezdisshëm, por ata nuk janë të vështirë për t'u marrë me një herë ju jeni në dijeni të tyre. Për sa kohë që ju të veprojë shpejt për të trajtuar infektimi, dhe janë të kujdesshëm për të mos i lejuar ata për të përhapur, morrat nuk janë kërcënim.