Këshilla për të marrë një kokë të shëndetshëm e flokëve

 

A keni flokë të përulur dhe i mërzitshëm? A jeni të sëmurë e të pasurit flokët tuaj të duken në këtë mënyrë? Po të jetë kështu, ju do të jetë i lumtur të di se ka metoda janë provuar që mund të ju ndihmojë për të sjellë Vibrance prapa për flokët tuaj. Lexo më për të marrë disa këshilla të madh që do të bëjë një ndryshim të madh në cilësinë e flokëve tuaj.

Nëse ju ndodh që të keni flokë të bukura, ajo nuk do të jetë në avantazhin tuaj më të mirë për të përdorur sasi të mëdha të kondicioner. Shurdhim të shkaktuara nga produktet styling mund të bëjë flokët tuaj të duken hollë dhe më pak tërheqës. Përdorni produkte të lehta si Leave-In conditioners që nuk do të shkaktojë flokët tuaj të duken të yndyrshëm.

Përdorni një trajtim të kondicionuar vetëm në qoftë se flokët tuaj duket të duken të thatë. Lani flokët tuaj dhe të shtrydhur nga shumica e ujit. Pastaj aplikoni balsam liberally, vihet në një kapak dhe le të ulen për 10 minuta. Ngrohjes se kjo gjeneron lejon conditioner të depërtojnë thellë follicles e flokëve.

Të shëndetshme trupi juaj është, të shëndetshme flokët tuaj do të jenë të. Nëse ju mund të hani mirë dhe të ushtrojë rregullisht, atëherë ky lloj i jetesës do të reflektohet edhe në kokën tuaj të flokëve. Mos harroni se ju duhet të përpiqen për të ngrënë një dietë të ekuilibruar, duke përfshirë sasinë e duhur të ushqyesve. Qëndro larg nga ajo yndyror, ushqim i sëmurë junk.

TIP! Një trup i shëndetshëm prodhon flokë të shëndetshëm. flokët tuaj do të përgjigjet për ushqim të shëndetshëm hani dhe ujë ju pini për të ushqyer atë nga brenda.

Për të shmangur thyerje të shkaktuara nga brishtë apo flokët e thatë, është e domosdoshme që ju të siguruar flokët tuaj ruan lagështi. Kur ju jeni duke shampooing flokët tuaj, temperatura e ujit mund të bëjë një ndryshim mjaft. Pasi të keni mbaruar shampooing flokët tuaj, sigurohuni që shpëlarje përfundimtare është ujë i ftohtë. Kjo ndihmon për të lagështisë vulë në boshte tuaja flokëve.

Kur peshqir tharje nuk gjallëri fshij flokët tuaj. Jo vetëm kjo do të shkaktojë dëmtimin e flokëve tuaj në rrënjët, por ajo gjithashtu do të shtrihet flokët dhe bëj që të bëhet i dredhur dhe i hollë. Në vend se çfarë ju duhet të bëni është njollë, pat apo kujdes shtrydh lagështi shtesë në flokët tuaj, pastaj lirshëm të përfundojë atë në një peshqir. Gjithashtu, ju nuk duhet të përdorni një furçë apo krehër për flokët e lagur, përveç nëse krehër është e gjerë-dhëmbëzuar.

Hani një dietë të shëndetshme për të marrë flokët e bukur. flokët tuaj është duke jetuar; ju keni nevojë për të dhënë atë gjërat e duhura për të ndihmuar atë të rritet. Kur ushqimi juaj i mungojnë vitaminat e duhura dhe ushqyesve, flokët tuaj mund të bëhet i brishtë, i dobët, dhe shëmtuar. Një mangësi serioze mund të çojë edhe në humbjen e flokëve. Për të mbajtur flokët tuaj si të shëndetshme të jetë e mundur, ngrënë lloje të drejtën e ushqimit.

Mos përdorni një tharëse goditje në qoftë se ju mund të shmangur atë. Styling flokët tuaj me ngrohje mund të dëmtojë flokët tuaj. Çfarë duhet të bëni në vend të kësaj është mbajtur flokët tuaj të përfundoi në një peshqir për një kohë të shkurtër. Në këtë mënyrë, flokët mund të thatë më vete, pa gjeneruar flokë kaçurrela tepërt.

 

TIP! Si ju thatë flokët tuaj, rri larg nga tharëse goditje kurdo të jetë e mundur. Përdorimi i ngrohjes për stilin e flokëve mund të shkaktojë dëme dhe frizziness.

Përdorimin e tepruar të tharëse goditje, shufër hekuri dhe straighteners mund të dëmtojë flokët. Kështu që, sigurohuni që ju të mbrojtur flokët tuaj follicles duke përdorur një serum ose krem ​​për flokët tuaj para se të përdorni ndonjë produkt ndezur. Këto produkte do të sigurojë që flokët tuaj është i mbrojtur kundër të nxehtit të fortë që është gati për t'u zbatuar.

Kur ju jeni duke përdorur kondicioner, sigurohuni që ju jeni të përhapur atë në mënyrë të barabartë të gjithë flokët tuaj. Para shpëlarje jashtë kondicioner tuaj, lejojë që ajo të mbetet në flokë për një minutë apo dy.

Kufizojnë ekspozimin tuaj për të ftohtë në vjeshtë dhe dimër muaj. moti i ftohtë është i dëmshëm për flokët pasi ajo strips vajra natyrore flokët e, duke shkaktuar atë të thahet. Sigurohuni që flokët tuaj ka një mbrojtje në qoftë se ju do të jetë jashtë për periudha të gjata kohore.

Nuk është e vërtetë se prerja e flokëve tuaj më bën të rritet më shpejt. Pa marrë parasysh se sa shpesh është e prerë, e flokëve të njeriut do të rritet me një normë prej rreth një gjysmë inç çdo muaj. Ju ndonjëherë mund të shihni një rritje më të shpejtë me shtesa biotin ose në verë; megjithatë, hormonet, jo gërshërë, rritjen e flokëve kontrollit. Zvogëlimin flokët tuaj e bën atë të duket më mirë duke hequr mbaron ndarë.

TIP! zvogëlimin e shpeshtë e flokëve tuaj nuk e bën atë të rritet më shpejt, pavarësisht nga miti se ajo bën. Flokët e njeriut rritet afërsisht gjysmë një inç në muaj, Pa marrë parasysh se sa ju prerë atë.

Përdorni një pillowcase saten. Kjo do të mbajë flokët tuaj kaçurrel mbrojtur gjatë natës. raste pambuku mund të shkaktojë flokët të bëhet e thatë dhe absorbuar vajra e saj natyrore. Kur ju të fle në një pillowcase mëndafshi, curls tuaj do të mbajë gjatë natës e tyre formë. Ju gjithashtu mund të përdorni një shall ose një mbulesë saten, si dhe.

Shpresohet se informacioni që është dhënë për ju këtu do të përqafohet lehtë nga ju për përdorim të përditshëm. Ju nuk duhet të shfrytëzojnë çdo informatë të vetme që është dhënë për ju, por më shumë që të përdorni të shëndetshme flokët tuaj do të duken.